reklam
reklam
reklam

rektörlük seçimlerinin kaldırılması iyi oldu, çünkü

xrektorluk-secimlerinin-kaldirilmasi-iyi-oldu-cunku-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.qhcknpgcBI
02 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok103 Kez görüntülendi
reklam

rektörlük seçimleri olsa da olmasa da rektörü cumhurbaşkanı seçiyordu. fakat rektörlük seçimleri üniversitelerde kamplaşmalar yaratıyordu.

rektörlük seçimlerinin kaldırılması hk.

676 sayılı olağanüstü durum kapsamında bazı düzenlemeler yapılması hakkında yasa hükmünde kararnamenin 85 inci maddesi ile devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırıldı.

bu yasal düzenlemenin mecliste görüşülmeden ohal khk'sına eklenerek yapılması muhalefetin tepkisine yol açtı. fakat her ne kadar muhalefet bu konuda katı tepkiler gösterse de bilhassa yükseköğretim camiasından rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına müspet dönüşler mevcut.

sözde demokrasiyi amaçlayan bu seçim sisteminin esasen üniversitelerin huzur ortamında ve akademisyenlerin özlük haklarında ne gibi sorunlar yarattığını kısaca sizlerle paylaşalım.

rektörlük seçimi özlük haklarında mağduriyet yaratıyordu

bilindiği üzere 78 sayılı yükseköğretim kurumları öğretim elemanlarının kadroları hakkında yasa hükmünde kararnamenin 5 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında; merkezi idare bütçe kanununda belirtilen atama sayısının yükseköğretim kurumları itibarıyla dağılımı kullanımı ve başka hususlar maliye bakanlığının ve devlet personel başkanlığının görüşleri üzerine yükseköğretim kurulunca belirlenir ve boş öğretim elemanı kadrolarına yükseköğretim kurulunun izni olmadıkça atama yapılamaz. hükmü yer almaktadır.

rektörlük seçimine namzet olarak giren görevdeki rektörün rey sayısını arttırmak için yapacağı atamalar göz önüne alınarak yukarıda belirttiğimiz hüküm doğrultusunda rektörlük seçim sürecine giren üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına belirli bir müddet yök tarafından izin verilmiyordu.

öğretim üyesi kadrolarına yök tarafından duyuru izni verilmemesi;

* üniversitelerde eğitim birimlerinin yükünü çeken araştırma görevlilerinin doktorayı bitirdikten sonra muavin doçent kadrosuna atanmalarına

* belki binbir türlü zorluklarla doçent unvanı alanların doçent kadrosuna atanmalarına

* doçentlikte beş yıllık süreyi dolduran başarılı ilim insanlarının profesörlüğe yükseltilmelerine

engel teşkil ediyor ve kişilere özlük hakları noktasında uzunca bir süre mağduriyet yaratıyordu.

kaldırılan rektörlük seçimleri ile bu yasal olmayan uygulama da tarihe karışmış oldu.

ayrıca yapılan bu yasal değişiklik sonrasında rektörlük seçimleri iptal edilen 17 üniversitenin ağrı ibrahim çeçen ardahan artvin çoruh bartın batman üniversitesi bitlis eren üniversitesi çankırı karatekin gümüşhane hakkari ığdır karamanoğlu mehmetbey kırklareli kilis 7 aralık nevşehir hacı bektaş veli osmaniye korkut cet siirt ve yalova üniversitelerinin öğretim üyesi kadrolarına da artık yök'ün izin vererek kadro bekleyen akademisyenler daha çok mağdur edilmemelidir.

rektörlük seçimi üniversitelerde gruplaşmalar oluşturuyordu

üniversitelerde yapılan rektörlük seçimlerinde en az ı adayın bulunması yasal bir zorunluluktu. bu zorunluluktan ötürü ister istemez üniversitelerde farklı rektör adaylarını destekleyen öğretim üyeleri arasında bir gruplaşma oluşuyordu.

belki yıllarca aynı odayı paylaşan iki arkadaş öğretim üyesine verilen idari vazife vaatleri dekanlık müdürlük bölüm başkanlığı vb. birbirlerine karşı tavır almalarına ve küskünlükler doğuruyordu.

kaldırılan rektörlük seçimleri ile bu çekişmeler ve ufak taht kavgalarının yaşanması zorlaşacaktır.

seçimden öte bir kesimin temayül yoklamasıydı

bilindiği gibi üniversitelerin üç esas yapıtaşı bulunmaktadır. bunlar öğretim elemanları idari kadro ve öğrencilerdir. demokratik bir sistem olduğu söylenen bu rektörlük seçimlerinde zaten idari kadro ve öğrenciler yok hükmündeydi.

ayrıca kanun gereği diğer öğretim elemanları diye nitelenen akademik personelin öğretim görevlisi araştırma görevlisi okutman uzman çevirici rektörlük seçimlerinde rey kullanma hakları yoktu.

bu açıdan üniversitenin yalnızca belirli bir kesiminin rey kullandığı seçim sistemi sözde demokrasi özünde ise öğretim üyeleri arasında yapılan temayül yoklaması ndan diğer bir şey değildi.

sonuç olarak eski rektörlük seçim sisteminin üniversitelere ve öğretim elemanlarına yarattığı sorunları kısaca sizlerle paylaştık. bundan sonrasında yeni getirilen doğrudan atama sisteminin üniversitelerde yaratacağı olumlu/olumsuz havayı beraber yaşayıp bakalım.

yavuz selim kaplan

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?