reklam
reklam
reklam

sigara kullanan kadınlara erken menopoz uyarısı

sigara_kullanan_kadinlara_erken_menopoz_uyarisi_1477567599_6121
31 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok121 Kez görüntülendi
reklam

kadın hastalıkları ve tüp bebek uzmanı op. dr. hakan özörnek, sigara kullanan kadınlara erken menopoz uyarısında bulundu.

40 ıslak öncesi ortaya çıkan menopozun “erken menopoz” olarak tanımlandığını kaydeden özörnek, “ilerleyen biyolojik yaşla beraber doğurganlığın azaldığı gerçeği herkesin bildiği bir vaziyet ama her vakit fizyolojik yaşlanma ile biyolojik yaşlanma enlem olmayabilir.

kadında fizyolojik yaşlanmanın biyolojik yaşlanmanın önüne geçtiği en mühim vaziyet “erken yumurtalık yetmezliğidir”. bir kadının anne olmasını ve tam bir aile kurma hayallerini zorlaştıran bazıları da eşe ait olan pek fazla neden mevcut. ama bunların içinde erken yumurta yetmezliği evlilik öncesi de ayrım edilebilen, geç kalındığında ise çözüm bulmanın himkânsız olduğu bir vaziyet. erken yumurtalık yetmezliği en yalın anlamda, kadınlarda 40 yaşın altında yumurtalık fonksiyonlarının kaybı anlamına gelmek. bu durumdaki bir kadında her ay yumurtlama gerçekleşmez. yumurtlama işlevinin bozulması, normalden daha az olan namzet yumurta sayısı ya da yumurtalıkların bozulmuş işleyişinin sonucu” dedi.

“sigara içen kadınlar erken menopoz riski altında”

erken menopoz ve bu dönemde yapılması gerekenlerle ilgili op. dr. hakan özörnek, “erken menopoz fazla farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. kemoterapi ya da kanser için pelvik radyasyon tedavileri. bu cimri tedaviler kadınların üremelerinde sorunlara sebep oluyor. bu sebeple tedavi öncesi üremeyi koruyucu tedavilerin uygulanması fazla mühim.

cerrahi yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması menopoza sebep olur. öte yandan histerektomi olan bazı kadınlarda rahim alındığı halde yumurtalıklar bırakılır. bu durumda yumurtalıklar hormon yapmaya devam edeceği için kadınlar derhal menopoza girmez.

fakat yapılan cerrahi işlem kimi yumurtalıkların kan akışını etkileyebilir bu durumda sıcak basmaları gibi belirtiler olabilir. cerrahi ile rahmin alındığı durumlarda yumurtalıklar korunsa bile kadınlar olağan menopoz döneminden bir iki sene evvel menopoza girebilir. kromozomlardaki bazı kusurlar erken menopoza sebep olabilir.

ailede erken menopoz öyküsü olan kadınların erken menopoza girme ihtimalleri daha yüksektir. otoimmün hastalıklar vücudun savunma sistemi kimi hastalıklarla savaşırken yanlışlıkla yumurtalıklara saldırarak hormon yapımına mani olabilir. mesela, tiroid ve romatoid artrit bu cimri hastalıklar arasında yer alır. sigara içen kadınlar erken menopoz riski altındadır. sigara erken menopoza neden olmaz fakat sigara içen kadınlar ortalama 4-5 sene erken menopoza girerler.

türkiye’de tütünle mücadele sonucu sigara içme oranları düşse de henüz oranlar dahil açıcı değil. kadınların yüzde 10,7’si erkeklerin ise 37, 3’ü hala sigara içiyor. sigara içen kadınların mühim kısmının üreme çağında olduğu göz önüne alındığında erken menopoz açısından sigaranın ortaya çıkardığı zararlar fazla açıktır” dedi.

erken menopoza “erken teşhis”

erken menopozda erken teşhisin mühim olduğunu kaydeden özörnek, “bu konuda yapılacak en doğru şey bir jinekoloğa başvurması ve bu konuda destek alınmasıdır.

yaklaşık 5-10 sene öncesinde kadınların yalnızca menopozda ya da menopoza geçiş döneminde olup olmadıkları tespit edilebiliyordu. halbuki günümüzde amh (anti müllerian hormon) ve ultrason ile yumurta rezervleri gayet doğruya yakın tespit edilebilip, risk yada kaygı altındaki kadınlar üreme fonksiyonları ve kapasiteleri açısından bir perspektif sunabiliyoruz. hatta anne yaşı ve amh kullanılarak, kadınları ortalama menopoza girme yaşını tespit etmeye çalışan pek fazla başarılı çalışma yapılmıştır, mümkün menopozun beklendiği yaşlar tahmin edilmeye başlanmıştır.

kadınlarından kolundan alınacak kan ile fazla kısa sürede netice veren yeni bir test ile yumurtalık rezervi konusunda doğruya en yakın bilgi edinmek olası. bu şekilde kadınlara anne olma kapasitelerini ve mümkün menopoz zamanlarını söylenebiliyor” diye konuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?