reklam
reklam
reklam

şii imamdan çirkin türkiye fetvası

buyuk_taaruz_icin_gun_sayiliyor_1475471320_5787
10 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok124 Kez görüntülendi
reklam

 abdnin koruma altına aldığı şii dini mercii kasım el tai, dün musul harekatına katılması beklenen başikadaki mehmetçikle ilgili fetva verdi. tai, “türk askeriyle savaşmak vacip” dedi.

suriyedeki dahil cenk sürecinde türkiyeyi ve muhalifleri yalnız bırakan abd, ikinci hamle olarak türkiyeyi musul operasyonu ve sonrasındaki sürecin dışında tutmak için kolları sıvadı. pyd/pkknın suriyenin kuzeyinde koridor açmaya başladığı süreçte türk kamuoyunu ve istihbarat birimlerinin motivasyonunu şark ve güneydoğudaki bombalı hendeklere yönlendiren derin eller türkiyeyi bir dahil cenk sarmalına çekmek için de fetö eli ile bir vuruş girişimine kalkıştı. o derin eller şimdi de musul operasyonu ve sonrası süreç için kolları sıvadı.
 
türkiye masada olmalı
 
derin ellerin bütün uğraşlarına rağmen ortadoğu meselesindeki kararlılığını açık bir dille savunan türkiyenin fırat kalkanı operasyonu ile fetönün tsknın itibarını sıfırlama girişimi de ortadan kalmış oldu. fırat kalkanı operasyonu planlarının masada olduğu günlerde ankara iki mühim konuğu ağırladı. birinci gelen konuk ırak bölgesel kürt yönetimi başkanı mutlu barzani oldu. barzani, musul operasyonu sürecinde ankaradan askeri ve lojistik destek talebinde bulundu.
 
kiritik ziyaretler
 
barzaninin derhal ardından uzak eski parlamento başkanı ve musulun en saygın arap aşireti osama nuceyfi de barzani ile aynı taleplerde bulundu. cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan tbmm açılış törenindeki konuşmasında, terörle mücadele konusundaki kararlığını anlatım etti. erdoğanın “musul meselesinde masada olmalıyız” mesajı ise derin güçleri suriye sürecinden sonra bir kere daha rahatsız etti. abdnin 2003 sonrası şii din adamı sistaniye karşı denge kurmak için bölgeye getirttiği ve koruma altında aldığı şii dini mercii kasım el tai, dün musul operasyona katılması beklenen beşikadaki askerimiz için “muharip türk güçleriyle savaşma” konusunda fetva verdi ve “söz konusu güçlerle savaşmanın şeri, ahlaki ve toplumsal olarak vacip olduğu” fetvası verdiği öğrenildi.
 
savaşmaya hazırlar!
 
kasım el tainin açıklamasının ardından, “el haşd el şabi” sözcüsü kerim el nuri, “el hayat”a yaptığı açıklamada, “bütün direniş grupları türk güçleriyle savaşmaya tam olarak hazırdır. el haşd el şabinin musul operasyonuna katılmasına karşı olanlar türk ihlali karşısında ne kadar vatansever olduklarını göstermeliler” dedi.
 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?