reklam
reklam
reklam

silahlı kuvvetlere ‘böcek drone’lar’ geliyor!

silahli-kuvvetlere-bocek-drone-lar-geliyor-1476711643
17 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok57 Kez görüntülendi
reklam

emniyet güçlerinin gün geçtikçe kullanım alanına soktuğu dronelar getirilen yeniliklerle beraber fazla daha etkili bir silah haline dönüştürülecek. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-21160 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-21160 ; } ; }

drone lar artık cenk alanlarındaki en kilit rolü üstlenen savunma araçları olmaya başladılar. bu anlamda bazı çalışmalar içerisinde bulunan savunma sanayii müsteşarlığı nano ve fazla rotorlu vurucu drone araştırmaları için bazı dokümanlar yayınladı. bu dokümanlardan yola çıkarak ilgili firmalar kendi bünyelerindeki araçlarla ilgili envanterleri müsteşarlığa bildirecek ve toplanan bilgiler üzerinden yürütülecek çalışmalarla nihai karar verilecek.

hantal ve gelenekselleşmiş mekanik sistemler yerine elektronik ve nanometre boyutlarında çalışan sistemlere ağırlık veren savunma sanayisi kullanım alanı giderek yaygınlaşan drone lar üzerinde de bir takım değişikliklere gidecek. drone dendiğinde akıllara boyutları aka olan araçlar geliyor olsa da savunma sanayisi uzunluğu 15 santimetrenin ve 20 gramın ındaki nano drone örneklerini oluşturmaya başladı. ‘böcek iha insansız hava aracı olarak adlandırılan bu araçlar basit kamufle olmalarının yanı dizi tespit edilmeleri güç bir yapıya sahipler. çalışma sistemleri sebebiyle çıplak gözle görülmeleri de zorlaşacak olan böcek iha ların bazı zamanlarda daha fazla tabii koşullar göz önüne alındığında hiç görülemeyeceği belirtiliyor.

nano boyutları sebebiyle cebe sığması ve dolayısıyla taşıması da basit olan böcek iha lar yalın kullanımı sebebiyle daha az eğitim ve pilotaj deneyimi gerektiriyor. ayrıca ekonomik olmaları da cabası.

böcek iha lardan arama kurtarma kapalı ya da kalabalık alanlarda keşif aka engeller için çevrenin analiz edilmesi hadise yeri inceleme ve yakın gözetleme gibi fonksiyonları üzerinden faydalanılması bekleniyor.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?