reklam
reklam
reklam

skandal: daeş terk etti, onlar yerleşti!

WES5U_1477719451_9235
03 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok100 Kez görüntülendi
reklam

aa, 28 ekim tarihli haberinde terör örgütü deaşın, fırat kalkanı harekatının derinleşmesi üzerine pyd/pkkyla işbirliği arayışına girdiğini, halepin bab ilçesinde bazı bölgeleri pyd/pkkya terk edeceğini bildirmişti. aanın emniyet kaynaklarına dayandırdığı haberde, deaşın böylece fırat kalkanı önündeki cephe hattını pyd/pkkyla birlikte tutmayı planladığı belirtilmişti.

fırat kalkanı harekatına katılan ve pyd/pkk ile deaş cephe hatlarını izleyen muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, deaş hafta sonunda pazarlığa konu olan bölgeleri devretti.

pyd/pkk, babın kuzeybatısındaki kafir karis, tel susin ve maarret müslimiye köylerini, fafin beldesini ve piyade okulunun eğitim kampüsünü hiçbir çatışma olmadan deaştan teslim aldı.

böylece, pyd/pkk, deaş kontrolündeki baba biraz daha yaklaştı.

örgüt, fırat nehrinin batısındaki afrin ile münbiç ilçelerini coğrafi olarak birleştirebilmek için babı ele geçirmek zorunda.

diğer taraftan fırat kalkanı harekatında, tsk ve hür suriye ordusu (öso) güçleri, pyd/pkknın afrin-tel rifat koridorundan bab-münbiç yönüne çıkışını daraltmaya başlamıştı. harekat, babın 12 kilometre yakınına ulaşmış durumda.

güvenlik kaynakları, deaşın söz konusu pazarlıkla pyd/pkkyı afrin-tel rifattaki sıkışmadan kurtarıp daha geniş bir cephe hattında tsk ile ösonun önüne sürmeyi amaçladığına dikkati çekiyor.

pyd/pkknın baba yaklaşabilmek uğruna, fırat kalkanı ile daha çok çatışmaya razı olduğunu kaydeden kaynaklar, iki örgütün cephe hatlarını birlikte tutmak için işbirliğini derinleştirmesini beklediklerini bildirdi.

pyd/pkk, abd’nin askeri desteğiyle nehrin doğusunda suriye-türkiye hudut boyunu ele geçirmişti. terör örgütü, suriye’nin kuzeydoğu ucundan, reyhanlı ilçesinin karşısına ulaşan bir hakimiyet bölgesiyle iki ülkenin coğrafi temasını da aka ölçüde koparmayı öngörüyor.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?