reklam
reklam
reklam

skandal görüntü! sosyal medya ayağa kalktı

skandal_goruntu_sosyal_medya_ayaga_kalkti_1477466494_9095
29 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok96 Kez görüntülendi
reklam

fransa, calaisde bulunan jungle sığınmacı kampının tahliyesinde bir skandala imza attı.jungledan ayrıldıktan sonra ülkedeki sığınmacı merkezlerine gönderilen sığınmacıların bindikleri otobüslerdeki bu detay sosyal medyayı karıştırdı.

sığınmacıları taşımak üzere devlet tarafından tahsis edilen yüzlerce otobüsün koltuklarının, hijyen gerekçesiyle kalın ve şeffaf bir plastikle kaplanmış olduğu görüldü.

kararı kim verdi?

aa muhabiri konuya ilişkin pas-de-calais valiliğine ulaşarak koltuklardaki plastik kaplamanın amacını ve bu kararın kim tarafından alındığını sordu.valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, kararın otobüs firması tarafından alındığını ve kendilerinin konuya ilişkin yorum yapamayacağı kaydedildi.

aa muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine calais belediye başkanı natacha bouchart ise devletin söz konusu otobüs firmasıyla bu tarz detayları görüşmüş olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“otobüslerin koltuklarının plastik bir örtüyle kaplanmış olduğunu ben de gözlerimle gördüm. devlet illa ki bu önlemi söz konusu firmayla görüşmüştür. herhalde salgın bir hastalık riski olduğunu düşündüler. ben kampa aylardır gelip gidiyorum. hiç öyle bir salgın hastalık durumuna da rastlamadım. devletin otobüs firmasını koltukları plastikle kaplamaya zorunlu etmiş olduğunu düşünüyorum.

sosyal medyada aka tepki

sığınmacıların bindiği otobüslerdeki plastik poşetler, sosyal medyada aka yankı uyandırmış, vaziyet “aşağılayıcı” olarak değerlendirilmişti.

paristeki derme çatma sığınmacı kamplarının tahliyesinde de sığınmacıların tahliye edildiği otobüslerde koltukların plastikle kaplandığı biliniyordu.

paristeki tahliyelerde fransız polisinin maske ve eldiven taktığı, hatta botlarının üzerine poşet geçirdiği de görülmüştü.

bazı fransız gazeteciler, 850 gazetecinin izlediği jungleın tahliyesinde “fransanın imajı için” polisin maske ve eldiven takmaktan vazgeçtiği yorumunda bulundu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?