reklam
reklam
reklam

sobacılara suriyeli piyangosu

xsobacilara-suriyeli-piyangosu-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.CxSjowTjFT
16 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok124 Kez görüntülendi
reklam

gaziantep te tabii gazı bulunmayan bağımsız evlerde kalan suriyeliler yaklaşın kış mevsimi öncesinde gaziantepli soba satan esnafın yüzünü güldürdü.

doğalgazın yaygınlaşması ile birlikte soba kullanımının azalması ile siyah siyah düşünmeye başlayan sobacıların bir kaç senedir suriye'den göç eden mültecilerle yüzü gülüyor. genelde doğalgaz ya da kaloriferli evler yerine sobalı bağımsız antep evlerini tercih eden suriyeliler kentteki sobacı esnafının umudu oldu. ülkelerindeki dahil savaştan kaçarak sığındıkları gaziantep'te yaşamlarını sürdüren mülteciler havaların soğumaya başlaması ile soba alışverişine başladı.
evlerinde soba olmayan suriyeliler 70 ile 100 tl arasında satılan sobaları satın alırken kimileri de ellerindeki sobaları onarım ettiriyor.
vakit vakit gaziantep halkının da soba aldığını anlatan imam ali kavas isimli esnaf “işlerimiz şimdilik iyi gidiyor. bu yıl 70-100 tl arasında sattığımız sobaların her türlü tamirini de yapıyoruz. gaziantep halkından fazla suriyeli misafirlerimiz soba alıyor. doğalgazın yaygın olması sebebiyle türk vatandaşlarımız sobalara pek alaka göstermiyor. genelde müşterilerimiz gaziantep in bağımsız evlerinde oturan suriyeliler oluyor dedi. sattıkları sobaların ikinci el olduğunu anlatan mustafa aydın ise “bölge halkının çoğunluğu apartmanlarda kaldığı için doğalgaz kullanıyor. bu nedenle sobaya fazla çok talepleri olmuyor. umudumuz suriyelilerı diye konuştu.
soba meydan suriyeliler de fiyatların müsait olduğunu belirterek 50-60 tl ye ikinci el de olsa bir soba alabildiklerini anlatım etti.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?