reklam
reklam
reklam

sosyal medyada yerli atağı

sosyal_medyada_yerli_atagi_1475667649_0259
12 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok102 Kez görüntülendi
reklam

sosyal medya platformlarının yerli imkanlarla üretilmesi doğrultusundaki girişimlere bir yenisi daha eklendi. donanım ve yazılım açısından türk mühendislerinin ürünü olan “finkafe” kullanıma açıldı.

sunucuları vatan içinde bulunduğu için emniyet açısından daha tercih edilir olan platformun kullanıcıları, 20 farklı konu başlığından istediğini seçerek, ilgili paylaşımları görebiliyor. kullanıcılar, platformu kullanan tanıdıklarıyla “whatsapp”ta olduğu gibi anlık yazışmalar gerçekleştirebiliyor.

ıra sayısı açısından twitterden daha geniş imkanlar sunan platformda 1 milyon kullanıcı aynı anda ve 280 karaktere kadar ileti paylaşabiliyor.

“20 mikroblogu biricik bir yere entegre ettik”

platformu kuran mobifin mobil finans teknoloji hizmetleri yemek idare kurulu başkanı arif ünver, aa muhabirine yaptığı açıklamada, finkafede her türlü iletinin paylaşılabileceği bir ana platformun yanı dizi 20 farklı konu başlığını içeren mikroblogların da yer aldığını söyledi.

kullanıcıların, istedikleri alanlara göre söz konusu konu başlıklarıyla ilgili iletide bulunabileceğini anlatan ünver, bunun kullanıcılara alaka alanları dışındaki iletilerle karşılaşmamaları gibi bir kolaylık sağladığını dile getirdi. ünver, “biz 20 mikroblogu biricik bir yere entegre ettik. bu teknik açıdan fazla ağırbaşlı bir algoritma ve bu anlamda türk yazılımcıları ile gurur duymalıyız.” diye konuştu.

altyapıda aniden çok sunucunun kullanıldığını dile getiren ünver, bunların da tamamen yerli olduğunun altını çizdi. ünver, bunun hem emniyet açısından hem de hakaret ve fena söylemde bulunanların tespiti açısından önemine işaret etti.

“kimse türkiyenin aleyhine cemiyet mühendisliği yapamayacak”

ünver, platformda 1 milyon kişinin aynı anda ileti paylaşabildiğini ve hiçbir şekilde donma, sistemden atma gibi sorunların yaşanmadığını kaydetti.

firmalarının vatan içinde yerleşik olması nedeniyle kurumlar vergisine de tabi olduğunu vurgulayan ünver, “twitterın 2013 yılında türkiye üzerinden 400 milyon dolar reklam geliri elde ettiğinden söz ediliyor. kurumlar vergisi açısından baktığınız vakit 80 milyon lira dolayında ülkenin kaybı mevcut. burası hem bu ülkeye vergi ödeyecek hem sunucuları vatan içinde hem de kimse türkiyenin aleyhine cemiyet mühendisliği yapamayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

platformda whatsapp benzeri özellikler de olduğunu dile getiren ünver, kullanıcıların tanıdıkları katılımcıları ekleyerek kapalı grupta mesajlaşabileceğini bildirdi. ünver, bunun yanı dizi kişilerin birbirlerine doğrudan da mesaj yollayabildiklerini anlattı.

platformun faaliyete başladığını resmen duyurmamalarına rağmen, 2 binin üzerinde kullanıcıya ulaştıklarını aktaran ünver, platformun siber saldırılara karşı direnci konusunda da iddialı olduklarını söyledi.

ünver, kullanıcıların iphone ve android işletim sistemli telefonlarına da uygulamayı indirebileceklerini anlatım etti.

“hepimizin gurur duyması lazım”

kapital piyasası yatırımcıları derneği başkanlığı görevini de yürüten ünver, platformu birinci olarak finans dünyası için düşündüklerini, fakat 15 temmuzdaki vuruş girişimi sırasında sosyal medyada bilgi kirliliği yaratılarak, türkiye için bir menfi algı hareketi başlatılmasının platformun kapsamını genişletmelerinde mühim rol oynadığını dile getirdi.

yerli sosyal file fikrinin 2 yıldır gündemlerinde olduğunu kaydeden ünver, vakit içinde fikrin olgunlaşarak platformun bugünkü seviyesine ulaştığını bildirdi.

projeye, içinde matematikçilerin de yer aldığı akademisyen bir grubun emek verdiğini belirten ünver, “türkiye bu işleri yapacak insan kaynağına sahip. hepimizin gurur duyması lazım. tüm parçaları bir araya getirebilecek cesaretli müteşebbislere gereksinim mevcut. bu, her sene yatırım yapmanız gereken bir amel.” diye konuştu.

“yerli mail ve arama motoruna da talibiz”

ünver, ocak ayında körfez bölgesinde platformun arapça versiyonunun hizmet vereceğini, bahar aylarında da türki cumhuriyetlere ve avrupadaki türk vatandaşlarına yöneleceklerini söyledi. ünver, “türkiyeyi teknoloji konusunda merkez yapabilmek için bir tuğla bile koyabilirsek ne mesut bize.” ifadesini kullandı.

bir sene sonra türkiyede sunucu tarlası kurmayı da hedeflediklerini anlatan ünver, “yerli mail ve arama motorunu da yapmaya talibiz.” dedi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?