reklam
reklam
reklam

suriye konusunda türkiye ile rusya anlaştı

suriye_konusunda_turkiye_ile_rusya_anlasti_1477885393_1213
03 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok131 Kez görüntülendi
reklam

ırakın el bukemal ve yarubiye hudut kapılarından başlayarak haseke, kamışlı, dirbesiye, tel abyad, ayn el-arap, cerablus, çobanbey, azez ve afrini içerisine alarak halepin kuzeyinde oluşturulmak istenen abd destekli terör hattı projesine karşı ankara ve moskova arasında yeni bir bölge haritası konusunda mutabık kalındığı iddia ediliyor. yeni şafaka bilgi veren kaynaklara göre halepten başlayarak idlip, lazkiye, rakka, haseke ve deyr güç bölgelerini de içine meydan proje, cenk öncesi duruma yakın demografik bina baz alınarak şekillenecek.

ankara ile moskova yeni bir harita üzerinde anlaştı

abd’nin terör örgütü pyd ile beraber şimal ırak-kuzey suriye hattında inşa etmek istediği koridora karşı ankara ile moskova’nın yeni bir harita üzerinde anlaştığı iddia ediliyor.

rus uçakları 13 gündür halepte uçmuyor

türk silahlı kuvvetlerinin hür suriye ordusu ile beraber başlattığı harekât kapsamında, kuzeyde 1300 kilometrekarelik bölge terör unsurlarından temizlendi ve 110 kilometre uzunluk-46 kilometre derinliğe ulaştı. halep önlerine kadar ilerleyen tsk-öso ittifakının rusya ile varılan anlaşma sonucu kent merkezine kadar ilerleyebileceği ve esed rejiminin bölgeden çekilerek lazkiye-tartus hattına dönebileceği de iddialar arasında. cumhurbaşkanı erdoğanın güvenli bölgeyi 5 bin kilometrekare duyuru etmesinin gene putinle varılan uzlaşma kapsamında olduğu belirtiliyor. muhaliflerin halep merkezine başlattığı nihayet operasyon da bu tezi destekler nitelikte. esed rejiminin bütün çağrılarına karşın kremlinin halepe operasyon konusuna bir süredir mesafeli duruşu da dikkat çekiyor. rusya savunma bakanlığı sözcüsü ıgor konaşenkov, rus uçaklarının 13 gündür halepte hiçbir operasyon düzenlemediğini belirtti.

pyd-pkk haritası çöp oldu

halep merkez ve kuzeyi ile beraber haseke, tel abyad, afrin ve ayn el-arapta suriye pkksının kanton, federasyon ya da özerk bölge temelli hiçbir dayatmasının kabul görmeyeceği ve örgüte karşı rusya ve türkiyenin ortak mücadele vereceği öğrenildi. 2015ten beri sözde özerk kantonlar duyuru eden ve suriyenin kuzeyinde birçok bölgeyi işgal eden pyd-pkkya karşı fırat kalkanı kapsamında operasyon yapılacağı da gelen bilgiler arasında. pydden arındırılan bölgelerin yeniden mahalli unsurlara devredileceği ve yerel meclisler kanalıyla yönetileceği kaydediliyor. anlaşmaya göre esed rejimi ise lazkiye ve tartusta egemenliğini pekiştirecek. putin cephesinin halep konusunda nusra ve ahraruş şam gibi grupların bölgeden tahliye edilmesinde de ısrarcı olduğu vurgulanıyor.

öso savaşçıları hem azez-cerablus arasında hem de halepte operasyonlara katılırken tsk da bölgeye tank takviyesini sürdürüyor. dün islahiyeden hudut bölgesine fazla saıyda tank ve zırhlı vasıta sevk edildi. araçların fırat kalkanı çerçevesinde suriyenin kuzeyindeki operasyonlarda kullanılacağı belirtiliyor.

yeni şafak

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?