reklam
reklam
reklam

suriye sınırında hareketli günler yaşanıyor

xsuriye-sinirinda-hareketli-gunler-yasaniyor-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.-PH98T4Ooo
14 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok118 Kez görüntülendi
reklam

başbakan binali yıldırım ın açıklamaları üzerine gözlerin çevrildiği fırat nehri nin türkiye kontrolündeki kısmında hareketli günler yaşanıyor. fırat nehri nin doğusunda bulunan ypg ye yönelik bölgede alınan tedbirler üst seviyeye çıkarılırken suriye sınırında temizlenen mayınlar nedeniyle bölgede vakit vakit patlama sesleri duyuluyor. hudut hattındaki beton duvar çalışmaları sürerken suriyelilerin ise ülkelerine dönüşleri devam ediyor.

türk silahlı kuvvetleri tarafından deaş başta olmak üzere terör örgütlerinin meydana getirdiği tehdidi bertaraf ederek sınır güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla başlatılan fırat kalkanı harekatı yla cerablus'un hür suriye ordusu nun kontrolüne geçmesinin ardından suriye'nin cerablus kenti ile gaziantep'in karkamış ilçesinde hayal normale dönmeye başladı.

suriyelilerin cerablus'a dönüşü devam ediyor
fırat kalkanı operasyonu ile deaş terör örgütünden temizlenen cerablus'a suriyelilerin dönüşü sürüyor. daha evvel cerablus ta bulunan deaş terör örgütünden kaçarak türkiye ye sığınan suriyeli göçmenler kontrolün hür suriye ordusuna geçmesiyle karkamış hudut kapısından yine ülkelerine dönebilmenin mutluluğunu yaşıyor. yanlarında yiyecek döşek ve yorganlarını da götüren suriyeli göçmenler “her şeyden evvel türkiye ye fazla şey borçluyuz. deaş şafak kaçtık türkiye ye sığındık. her şeyi geride bırakarak geldiğimiz evlerimizden geriye ne kaldı bilmiyoruz ama – lakin kendi ülkemize dönme zamanı geldi. çünkü türkiye nin de desteği ile deaş şafak temizlenen topraklarımız artık daha güvende olacağımız hür suriye ordusunun kontrolüne geçti. bıraktıklarımızdan geride ne kaldıysa onlarla yaşamaya devam edeceğizı sözleriyle duygularını anlatım etti.
çocukların dahi bir lahza evvel kendi ülkelerine dönmek için heyecanla kendilerinden daha ağır yükleri taşıması da dikkat çekti.

karkamış da normale dönüyor
cerablus a sıfır noktasında bulunan gaziantep in karkamış ilçesinde ise esnaflar ve vatandaşlar eski günlere dönebilmek için umutlu olduklarını söyledi. bir zamanlar karkamış gümrük kapısından ötürü ilçenin hareketli olduğunu anlatan esnaflar “buraya neredeyse türkiye nin dört bir tarafından gelenler olurdu. suriye den türkiye ye türkiye den suriye ye geçiş için karkamış a gelinirdi. o günler suriye deki dahil savaşın ardından geride kaldı. hatta cerablus un deaş kontrolüne geçmesiyle ilçemiz boşalmıştı. fakat cerablus un deaş şafak temizlenmesiyle biraz olsun hayal normale döndü. yeniden suriye ye geçişler başladı. ilçemizden göç edenler art dönmeye başladı. hayal normale dönüyor. bu da esnaf olarak bizleri mesut ediyor. daha da iyi olacağından umutluyuz diye konuştu.

al çizgi 'fırat nehri'
başbakan binali yıldırım ın ypg ye yönelik “fırat'ın batısı diyoruz ama terör eylemleri fırat'ın doğusunda da devam ederse orası için de gereğini yaparız açıklamalarının ardından ise türkiye nin al çizgisi olan fırat nehri yeniden gündeme geldi. başbakan yıldırım'ın açıklamalarından sonra gözlerin çevrildiği fırat nehri'nin doğusunda yer meydan ypg kontrolündeki bölgede de sessizlik yargıç olurken nehrin garp tarafında ise mümkün sızma ve saldırılara karşı emniyet tedbirleri üst düzeye çıkarıldı. fırat nehri'ne yargıç tepede bulunan köprü garp sınır karakolu nda hudut güvenliği 24 saat termal kameralarla sağlanırken ypg nin fırat'ın batısındaki cerablus a sızma girişimlerine karşı ise birlikler ve zırhlı araçlar amade bekletiliyor.

güç mağara'da sessizlik hakim
fırat ın doğusundaki ypg kontrolündeki güç mağara ve çevresindeki köylerde ise sessizlik yargıç. sessizliğin sürdüğü bölgelerdeki bazı binaların üzerinde ise ypg bayraklarının yer aldığı görülüyor. fırat nehri'nin her iki yakasında yaşanan bu gelişmelere karşın nehrin tabii güzellikleri ise yaşananlara inat güzellikleriyle görenleri hayran bırakıyor.

mayınlar temizleniyor
cerablus-karkamış sınırında beton duvar yapımı ile başlayan mayın temizleme çalışmaları fırat kalkanı operasyonu ile hızlandı. belirlenen mayınlar türk silahlı kuvvetleri tarafından kontrollü şekilde patlatılıyor. mayınların temizlendiği bölgede ise beton duvar örülmesi çalışmaları yürütülüyor.

hudut güvenliği için beton blok inşaatı devam ediyor
hudut fiziki emniyet sistemi projesi kapsamında gaziantep'te 42 kilis te ise 40 kilometre duvar örülme çalışmaları devam ediyor. 2 metre genişliğinde 3 metre yüksekliğindeki duvar üzerine 1 metrelik tel örgü ile 4 metreye ulaşıyor. 82 kilometrelik güzergahta yapım çalışmaları devam eden duvar ile hudut hattının güvenliği artırılıyor. toki'nin sahaya inmesi ile hızlanan suriye sınırındaki beton örümü ise gaziantep'in karkamış ilçesi sınırındaki hatta tamamlanma aşamasına geldi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?