reklam
reklam
reklam

sürücüsüz tesla modelleri geliyor!

surucusuz-tesla-modelleri-geliyor-1476960907
22 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok164 Kez görüntülendi
reklam

tesla motorsun ceosu elon muskın açıklamlarına göre; 2017 yılının sonlarında sürücüsüz tesla otomobiller yollarda olacak. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-21279 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-21279 ; } ; }

tesla çarşamba günü yaptığı açıklamayla model 3 bütün elektrikli araçlarında sürücüsüz seyahat donanımının bulunacağını bildirdi. hali hazırda sahip oldukları otopilot modunun fazla daha ileri düzeylere taşınmasyla beraber tesla otomobilleri tamamen sürücüsüz olarak kullanılabiliyor olacaklar.

tesla nın sürücüsüz otomobilleri herhangi bir yolda ve her türlü hava şartlarında yoluna devam edebilen 5.düzen otonomi özelliğine sahip olacak. önceleri bu düzen adeta bir “bilim kurguı algısı yaratmaktaydı. hatta geçtiğimiz ağustos ayında bir audi yetkilsi bunun “hayalperestlikı olacağını söylemişti.

gelin görün ki tesla 2017 sonu itibarı ile bu hayali gerçekleştirmeye hazırlanıyor. hatta los angeles dan new york city e 4500 kilometrelik bir sürücüsüz seyahat planları bile mevcut.

5. düzen tesla lar 360 derece görüş kapasitesine sahip 8 kamerayla donatılıyor olacaklar. var sürücüsüz araçlara göre gerek donanım gerekse de yazılım farklarının getireceği avantajlar sayesinde fazla daha kuvvetli hesaplama kabiliyetlerine sahip olacak tesla nın sürücüsüz araçları şirketin ceo su elon musk a göre birer “bilgisayar harikası otomobilı olacaklar.

ayrıca hem katı hem de yumuşak cisimleri algılayıp birbirinden ayırmaya yarayacak olan 12 gelişmiş ulrasonik sensöre de sahip olacak tesla lar bu sayede var sisteme kıyasla iki kat daha uzağı tarayabiliyor olacaklar. bunun yanında tesla geliştiricileri aracın ön kısmında bulunacak bir radar sistemi sayesinde yoğun yağış sis ya da toz bulutu gibi en zorlu hava şartlarında bile tesla nın sürüşüne devam etmesini hedefliyorlar.

son olarak sürücüsüz otomobil teknolojisine dair emniyet konusuna da değinen musk bu teknoloji sayesinde sürücüsüz olarak seyahat eden otomobillerin insanların kullandıklarından fazla daha az kazaya ve hayal kaybına yol açacağını iddia ediyor.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?