reklam
reklam
reklam

talat enveroviç çetin: rusya aylar sonra anladı

talat_enverovic_cetin_rusya_aylar_sonra_anladi_1476004434_165
12 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok105 Kez görüntülendi
reklam

rusya milli emniyet akademisi reis yardımcısı talat enveroviç çetin, bazı dahil ve hariç güçlerin rus-türk ilişkilerinin bozmaya çalıştığını belirterek “rusya, türkiye’de kimlerin ne dolap çevirdiğini aylar sonra anladı” dedi.

sputnike konuşan çetin şunları söyledi: “24 kasım’da rus cenk uçağının düşürülmesi bir provakosyondu. bunu artık yalnızca rus uzmanlar değil, rus siyasiler ve milletvekilleri de söylüyor. mesela, rusya federasyon konseyi hariç ilişkiler komitesi üyesi igor morozov, abdnin, türk ordusundaki gizlenen fetö yapılanmasıyla rus-türk ilişkilerini bozmaya çalıştığını söyledi. rus senatör 24 kasım olayını kastetti. ben asıl rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü mariya zaharova’nın komsomolskaya pravda gazetesine yaptığı mühim açıklamalara dikkat çekmek istiyorum. sayın zaharova, rus cenk uçağının rastlantı sonucu düşürülmediğini aylar sonra anladıklarına işaret ederek, biz ve bütün dünya, türkiyede nelerin döndüğünü şimdi anladık… bu hadise rastlantı değil, kasıtlıydı. ben türkiyenin dahilinde neler yaşadığını kastediyorum. kazanın kapağı açılınca, biz hepimiz nihayet sene içinde orada yaşananları, türk yönetiminin hangi koşullarda etkinlik gösterdiğini anlamış olduk dedi. bunlar fazla mühim izah ve gelişmeler. türkiye’de halen birileri kasıtlı olarak yaşananları görmezlikten gelmeye çalışırken, rusya gibi aka ve mühim ülkenin yetkilileri konuyu aylar sonra anladı. türkiye’de kimlerin ne dolap çevirdiğini anladı.”

abd bugün dahil yüzünü göstermeye başladı

çetin sözlerine şöyle devam etti: “bugünlerde abd, rusya’ya karşı katı açıklamalarda bulunmaya başladı. washinton haksız şekilde moskova’ya karşı suçlamalarda bulunuyor. suriye’de yaşananlardan moskova değil, garp suçlu. ortadoğu’yu kim bu hale getirdi? uçak krizi ile rus-türk ilişkilerini bozmaya çalışan abd, iki diyar – memleket arasında az kalsın cenk çıkaracaktı. mart ayındaki gelişmeleri hatırlamakta yarar mevcut, suriye’de rus ve türk askerlerinin mümkün çatışmaya girmesi tartışılıyordu. garp ve abd bu çirkin senaryosunu gerçekleştiremedi. batının zaten bilinen ikiyüzlülüğün den sonra,şimdi abd de gerçek yüzünü gizleyemiyor. rusya ve türkiye her konuda ittifak yaparak bu oyunları bozmalı ve işbirliğini artırmalı.”

 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?