reklam
reklam
reklam

tam başkanlık üzerinde duruluyor

xtam-baskanlik-uzerinde-duruluyor-haber-resim.png.pagespeed.ic.X5V3jBi3_A
28 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok133 Kez görüntülendi
reklam

ak parti nin mhp ye sunmak için hazırladığpı öneri birinci etapta tam başkanlık sistemi olacak.

ak parti başkanlık sistemi ile ilgili takvimi netleştirmeye çalışırken başka taraftan kamuoyu gündemine getireceği önerinin hazırlıklarına başladı. mebus ve uzmanlardan oluşan dar kapsamlı bir komisyon oluşturuldu. bu komisyon vakit vakit başbakan binali yıldırım ile de bir araya gelip teklif metnini yazıyor.

mhp'ye önerilecek

ak parti'nin planladığı takvime göre mhp'ye evvel tam başkanlık modeli önerilecek. mhp'den buna destek gelirse istenen değişiklikler yapılacak. tam başkanlıkta uzlaşma sağlanamaması halinde ise sırasıyla yarı başkanlık burada uzlaşma olmazsa partili cumhurbaşkanı modeli ile ilgili öneriler hazırlanıp mhp'ye sunulacak.

yeni metin hazırlanacak

daha evvel tbmm'de kurulan uzlaşma komisyonu'na sunduğu başkanlık sistemine ilişkin öneride düzeltmeler yapılması düşünülüyordu fakat bu öneri yeni bir anayasa yapılması için hazırlanmıştı. biz şimdi var anayasa üzerinden değişiklik yaparak sistemi hayata geçireceğiz denilerek vazgeçildi. 15-20 maddelik yeni metin hazırlığı başladı.

anayasa biricik biricik taranıyor

kurulan komisyon anayasayı baştan sona tarayıp başkanlık ile bağlantılı maddeleri biricik biricik ayırdı. bu maddelerde yapılacak değişikliklere ilişkin metinler yazılmaya başladı.

başkanlık çerçevesi çizildi

ak parti'nin başkanlık modelinin çerçevesi çizildi. buna göre başkanlık sisteminin uygulandığı birçok ülkede olduğu gibi meclis ve senato gibi ikili bir bina olmayacak. türkiye'nin ikili yapıyı daha evvel denediği ve aka yaşamını sürdürdüğü gerekçesiyle var sistemdeki tekli bina korunacak. korunacak olan bir diğer şey ise üniter bina olacak.

güçlü kuvvetler ayrılığı

kuvvetli bir denge kontrol mekanizması ve kuvvetli kuvvetler ayrılığı sistemi kurulacak. yani yasama yürütme ve yargı kati çizgiler ile birbirinden ayrılacak. başbakanın denetimi belli ölçülerde parlamentoya bırakılacak. parlamento denetiminin güçlendirilmesi için abd'de olduğu gibi ulusal savunma adale içişleri bakanlıkları gibi bazı bakanların atanmasının meclis onayına bırakılması tartışılıyor. bunun yanında bazı üst düzey bürokratlar için de meclis onayı aranması gündemde fakat bu iki konuda henüz kati karar verilmiş değil. mhp'nin hassasiyetleri dikkate alınarak reis yerine var sistemde olduğu gibi cumhurbaşkanı ifadesinin kullanılmaya devam edilmesine de sıcak bakılıyor.

zübeyde yalçın / sabah

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?