reklam
reklam
reklam

tuluyhan uğurlu konser verecek

tuluyhan_ugurlu_konser_verecek_1474448500_1335
12 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok131 Kez görüntülendi
reklam

yesevi türbesi önünde konser verecek

850 sene evvel aramızdan ayrılan ahmet yesevi türbesi önündeki konserde sanatçı bir ilki gerçekleştirecek ve türbenin önünde bugüne kadar verilen birinci konserde aka türk mütefekkiri ahmet yesevi için bestelediği eseri seslendirecek. 

ahmet yesevi üniversitesi’nin türkistan valiliğinden aldığı hususi izinle 23 eylül cuma saat 15.00’da gerçekleşecek konsere üniversite öğrencileri ve türkistanlılar katılacak.

20 eylül salı akşamı 2016 unesco 2016 ahmet yesevi yılı dolayısıyla türkiye astana büyükelçiliği ve yunus emre astana türk kültür merkezinin düzenlendiği konserle başşehir astana’da kazak seyirci ile birinci kere buluşan tuluyhan uğurlu konserini yeryüzünün her yerinde kaybettiğimiz terör şehitlerine ithaf etti. konserde fazla duygusal anlar yaşadığını belirten sanatçı duygularını şöyle dile getirdi:

“kardeşlerimizle buluştuk. özü, sözü doğru, atalarımızın bize miras bıraktığı bütün erdemleri değiştirmeden yaşayan, çağdaşlık yolunda hızla ilerleyen kazak kardeşlerimizle ahmet yesevi’nin ışığı ile aydınlandık. 22 eylül perşembe günü hoca ahmet yesevi üniversitesi’nde vereceğim konserin ardından yesevi’nin türbesi önünde aşırmak ise benim için aka bir düşün gerçekleşmesidir. sanat hayatımın zirvesidir” diyor. 

tuluyhan uğurlu sözlerini şöyle sürdürüyor:

“yesevi düşüncesi 12. yüzyıldan bu yana sadece orta asya’nın değil kafkasların, anadolu’nun ve balkanların yani türk dünyasının manevi iklimine fer tutuyor. yeryüzünün bu sıkıntılı döneminde yesevi ışığına her zamankinden fazla ihtiyacımız mevcut.

kazakistan’la aramızda üç saat ayrım mevcut. cuma günü türkiye’nin dört bir yanında cuma namazı kılınırken, bizler yesevi’nin yanı başında onun manevi dünyasının çemberi içine girmeye çalışıp, müziğin kanatlarında insanlık için dua edeceğiz.”   

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?