reklam
reklam
reklam

türk askerinin bulunduğu bölgede sıcak çatışma!

irak_turkiyeye_karsi_harekete_gecti_1475745607_4665
24 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok167 Kez görüntülendi
reklam

ırak kürt bölgesel yönetimi (ıkby) genelkurmay başkanı general cemal muhammed, aa muhabirine yaptığı açıklamada, “musulu kurtarma operasyonunun 7nci gününde peşmerge güçleri, naweran ve başika cephelerinde ilerlemeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

her iki cephede 3 köyün peşmerge güçleri tarafından denetim altına alındığını aktaran muhammed, “güçlerimiz naweran ve başika cephelerindeki 3 köyü denetim altına aldı ve başka bir köyde de ilerliyor.” dedi.

peşmerge güçleri, her iki cephede yer meydan omer kamçı, faziliye ve tırbize köylerine girdi ve tizxirab da ise çatışmalar devam ediyor.

ıkbyye bağlı hususi kuvvetler (zeravani) birliklerinin musulun kuzeydoğusunda yer meydan başika ve naweran cephesinde sonra aynı noktada birleşmeye yakın oldukları anlatım edildi.

operasyonun başladığı birinci saatlerde, deaşın omer kamçı köyünde bomba yüklü vasıta ile saldırdığı fakat peşmerge güçlerinin milan olarak adlandırılan tanksavarlarla saldırıları püskürttü belirtildi.

iranlı kürtler, peşmergeye destek için cephede

kadın ve erkek peşmergeleriyle naweran cephesine gelen irana muhalif kürdistan özgürlük partisi umumi reis yardımcısı hüseyin yezdanpenah, aa muhabirine yaptığı açıklamada, ıkbyli peşmergelere destek vermek için çatışmalara katıldıklarını söyledi.

sabahın erken saatlerinde başlatılan operasyonla musul şehir merkezine 20 kilometre mesafede yer meydan başika kabasının deaştan kurtarılması hedefleniyor. 

terör örgütü deaş, iki buçuk yıldan uzun bir süredir, çoğunlukla hristiyan ve ezidilerin yaşamını sürdürdüğü söz konusu kasabayı elinde tutuyor.

türk askerleri de o bölgede

tamamı musullu savaşçılardan meydana gelen “ninova muhafızlarını” eğitmek için geçen yıldan beri türk askerleri başika bölgesinde konuşlanmış durumda. çatışmaların yoğun bir şekilde yaşandığı bölge ve kamp arasında yalnızca birkaç kilometre ara mevcut.

ilişkili haberler

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?