reklam
reklam
reklam

uzaylılar kozmik ışınlarla besleniyor olabilirler!

uzaylilar-kozmik-isinlar-sayesinde-hayatta-kaliyor-olabilirler-1476108742
13 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok126 Kez görüntülendi
reklam

yeni bulunan bir mikrop türünün radyasyonla beslenerek yaşıyor olması bu durumun başka gezegenlerde yaşıyor olması mümkün canlılar için de geçerli olabileceği fikrini ortaya çıkardı. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-20917 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-20917 ; } ; }

güney afrika daki bir ın madeninde rastlanan yeni mikrop türü yaşamın imkânsız olduğunun düşünüldüğü gezegenlerde aslında hayal olabileceği şeklinde bir nazar açısı oluşturmakta.

yerin 2.8 km ında ışık oksijen ve karbon gibi hayat – ömür kaynakları olmaksızın yaşayabilen bu yeni cimri hayatta kalmak için yerin ındaki radyoaktif uranyumdan faydalanıyor. işte bu vaziyet ilim insanlarını evrenin herhangi diğer bir yerinde de radyasyondan bilhassa uzaydaki radyasyon yağmurlarından beslenen canlılar olabileceği düşüncesine itmiş durumda.

temelde yeryüzündeki bütün hayat – ömür formları kullandıkları enerjiyi belirli birkaç süreç sonucunda elde ediyor. bitkiler bakteriler ve bazen başka organizmalar güneş ışığının enerjiye çevrildiği fotosentez süreci ile yaşamlarını sürdürürler. güneş ışığının sağladığı enerji kullanılarak su ve karbon monoksit daha karmaşık bir molekül yapısına sahip olan hidro karbona dönüştürülür ve enerji gereksinim olduğunda yine parçalanarak kullanılmak üzere bu şekilde saklanır. işte hayvanlar ve insanlar da bu nebat ve bakterilerle beslenerek onların sakladığı enerji bir bakıma çalmış olurlar.

astrobiyolog dimitra atri ye göre; diğer gezegenlerdeki siyah canlıları da tıpkı madende keşfedilen mikrop türü gibi fotosentez ya da su olmadan da radyasyon sayesinde hayatta kalıyor olabilirler. üstelik bu radyoaktif materyallerin yaşadıkları gezegende bulunması koşul da değil. zira uzayda oluşan süpernovalardan çıkan kozmik ışınlar yüksek miktarlarda radyasyon barındırıyor ve evrenin derhal derhal yerine ulaşıyorlar.

mars gibi gezegenlerin yüzeyleri gezegenin sahip olduğu ince atmosfer tabakasından ötürü bu kozmik ışınlara fazla daha hassas. hatta mars ın bir manyetik alanı da bulunmuyor. atri ye göre; kozmik ışınlar mars ın yüzeyine kolaylıkla ulaşabilir ve oradaki ufak bir canlıyı barındırdığı enerji ile besleyebilir.

gelecekte madende bulunan bu mikrobu laboratuvarına taşımak isteyen atri yapacağı deneyler sayesinde mikrobun mars taki ve başka gezegenlerdeki kozmik ışınlarla aynı seviyelerde radyasyonla yaşayabilip-yaşayamayacağını görmek istiyor. elde edeceği bu veri ilim dünyasına böyle organizmaların dünya dışında da yaşamlarını sürdürebilip-sürdüremeyecekleri konusunda gayet faydalı bir bilgi sağlamış olacak.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?