reklam
reklam
reklam

uzmanlar uyarıyor: milyonlar tehdit altında!.

xuzmanlar-uyariyor-milyonlar-tehdit-altinda-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.RaT0c-FgGs
24 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok135 Kez görüntülendi
reklam

gelişen teknoloji sayesinde şimdi de pos cihazlarından kart kopyalanıyor. atm sahtekarlarından farklı olarak kartınızdan 15-50 lira gibi küçük rakamlarla birkaç kez paralar çekilerek aka soygun yapılıyor. kontör satıcıları fatura ödeme merkezi ve bakkallarda görülmeye başlanan bu yöntemle tüketiciler durumu ayrım etmiyor veya rutin alışveriş sanıyor. uzmanlar milyonları uyarıyor..

kredi kartı dolandırıcılığında atm'den kart kopyalama şimdilerde pos cihazlarına sıçradı. gelişen teknoloji sayesinde kart okuyucular bu makinelere yerleştiriliyor ve kayıt ına alınan bilgilerle kartınızdan işlem yapılıyor. buradaki kilit ve dikkat edilmesi gereken duyarlı nokta vatandaşın kartından çekilen paraların 15 veya 50 lira gibi ufak rakamlar olması.

belki de yıllardır kartınızdan para çekiliyor

nihayet yıllarda kartınızdan yapılan yüksek tutardaki harcamalar mesajlar size bildirilince dolandırıcılar ufak rakamlara yöneldi. ayrıca birçoğumuz kart ekstremizde yazan küçük rakamlara dikkat etmiyor bazen vakit da 'harcamışımdır' diyerek geçiştiriyoruz. en sık görüldüğü meydan ise telekomünikasyon ve besin sektörleri. piyasada 'parça kontör' yeni haliyle lira yükleme ve siparişlerinde kullandığınız kredi kartı poslarından kopyalanıyor. uzmanlar bu dolandırıcılık yöntemin bütün sektörlerde görüldüğünü paylaşıyor. alışveriş yaptığınız bakkaldan kırtasiyeciye kadar herkes bu sahtekarlığa başvurabilir.

kontör yükleyen pizza sipariş eden dikkat

mesela ufak restoranlardan kurumsal firmalara kadar burada çalışan kuryelerin bu yönteme başvurduklarını öğreniyoruz. aka firmalar da bayilik ya da franchise usulü çalıştıkları için meşhur fast-food markalarında bile bu vaziyet yaşanıyor. genelde de ilgili firmanın haberi bile olmadan teslimatı yapan kuryelerin bu yola başvurduğunu öğreniyoruz. bazen vakit pos'u kullanan kişiler ya da firma elemanları art taraftaki kartın cvc kodunu siz ayrım etmeden kaydediyor ve sonrasında alışveriş yapıyorlar.

bu yöntemde karttan para – akça para çekilmiyor. bizzat onu kullanmışsınız gibi 2 günde veya haftada bir küçük meblağlar çekiliyor. peki ama bu kadar ufak ücretler ne işe fayda diye bir soru akla gelebilir. uzmanlara göre bir pos cihazından binlerce insanın kartı kopyalanabilir ve yalnızca bin kişiden 10 lira çekilse ayda 10 bin lira yapar. milyonlarca tüketici tehdit ında olduğu için bu rakamın milyonlarca lirayı bulduğu tahmin ediliyor.

24 saatte bildirim yapmak önemli

tüketici sorunları derneği onursal başkanı aydın ağaoğlu nihayet yıllarda artan bu cimri dolandırıcılık işlemlerine karşı yargıtay'dan karar çıktığını ve sorumluluğun bankalara ait olduğunu belirtti. bankaların artan emniyet önlemleri ve denetimlerine karşı dolandırıcıların ufak meblağlar ile para çekmek yoluna başvurduklarını dile getiren ağaoğlu milyonlarca tüketici tehdit ında ve sayıları her geçen gün artıyor. karşımızda organize bir bina ve aka bir dolandırıcılık şebekesi mevcut. ufak rakamlar sayesinde bir taşla aniden fazla kuş vuruyorlar dedi. ağaoğlu tüketicileri yaptıkları taksitli taksitsiz alışverişlerin faturası ve kredi kartı ekstresini denetim etmesi konusunda uyarıyor.

5464 sayılı kanunun 12. maddesi gereğince kartın haksız ve hukuka aykırı kullanımından ötürü tüketicilerin bankaya bildirim yapabileceğini söyleyen ağaoğlu o andan itibaren nihayet 24 saatlik dilimdeki sorumluluğunuz yalnızca 150 liradır. fakat ufak rakamlardan ötürü bankadan bildirim gelmeyince toplamda yüksek tutarlara ulaşan bu harcamalara yönelik itiraz yapılmıyor veya yapılamıyor şeklinde konuştu.

sorumluluk bankalara aittir

atlasglobal fraud- chargeback müdürü ve bilirkişi.net çözüm ortağı ibrahim kudret elçiboğa bu durumu şöyle anlatıyor: pos'da işlem yapan şahıs cebinde taşıdığı mini bir kart okuyucu yani card reader denilen sistemi kullanır. bunun yanında pos'a ek mini bir kart oyucu takılması ile kartların üzerindeki manyetik şerit kopyalanıyor. bu ilgili alanın boş karta yazarak kopya kart üretiyorlar. kart sahipleri bankaya ulaşmalıdır ve itiraz dilekçesi iletmelidirler. bu dolandırıcılık nedeniyle oluşan zararlarının mali sorumluluğu bankaya aittir.

neler yapılabilir?

1- harcamalarınızı günlük takip edin

2- faturaları saklayın

3- ekstrenizi inceleyin

4- bilgi mesajı ve bildirimlerde bankanızı arayın

yenişafak

.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?