reklam
reklam
reklam

uzmanlar uyarıyor: çocuklara sabırla yaklaşın

uzmanlar_uyariyor_cocuklara_sabirla_yaklasin_1474981930_6461
11 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok95 Kez görüntülendi
reklam

çocuktaki mektep korkusunun aslında okuldan korkma değil, evden ayrılma kaygısı olduğunu vurgulayan küçük yaştaki çocukların ve ergen psikiyatristi dr. halil siyah, çocuğun mektep hayatı ile beraber sosyalleşmesinin de arttığını, okulun birinci yıllarında dost ilişkilerinin düzenlenmesi, ödev alışkanlıklarının oturması, mesuliyet bilincinin gelişmesi açısından fazla mühim olduğunu söyledi.

uzm. dr. siyah, anne ve babalardan çocuklarına sabırla yaklaşarak onları akademik beklentilerle boğmadan, her bir çocuğun hususi olduğunu bilerek, onun iyi yönlerini öne çıkararak davranmalarını önerdi.

okul korkusunun her ıslak ve sınıfta görülebileceğini belirten dr. siyah, “çocuk, okula gitme isteksizliğini, öğretmenin arkadaşlarının onu sevmediği, fena davrandığı gibi gerçek olmayabilecek gerekçelerle açıklayabilir. fakat karın ağrısı, kafa ağrısı, mide bulantısı olabilir. bu belirtiler çocuklar tarafından uydurulmaz. yaşadıkları kaygının fiziksel belirtileridir. bu kaygıları yaşayan çocuklar çoğunlukla sessiz, uysal ve çalışkan çocuklardır. bir kısmında da ders sorunları görülebilir.

okul korkusu derhal ele alınıp, tedavi edilmesi gereken bir sorundur. öncelikle ne olursa olsun, aile kararlı davranmalı ve çocuğun okula gitmesini sağlamalıdır. çocuğun okula gitmediği her gün olayın çözümü güçleşir. bu kaygılar, küçük yaştaki çocukların psikiyatristinin, ailenin ve okulun sıkı işbirliği ile çözülebilir” dedi.

“öfkeli ebeveynlerin çocuklarında tepkisel davranışlar görülebilir”

dr. halil siyah şöyle devam etti: “öğretmen ve ebeveynlerin çocuğun mektep korkusunu yenmesinde, kaygının ortadan kalkmasında işbirliği içerisinde devinim etmeleri fazla önemlidir. bu zamanda öğretmenin çocuğun içinde bulunduğu psikolojik durumu kabul ederek öfkelenmeden, hapis uygulamadan, kibar, kararlı ve gerçekçi bir yaklaşımı çocuğun cesaretlenmesine muavin olur. ebeveynler ise çocuklarına sabırla yaklaşmalı, akademik bir beklenti içerisine girmeden, çocuğu sık boğaz etmeden, çocukla tartışmak yerine onu sakince dinleyerek, kararlı, karamsarlığa ve endişeye düşmeden, kızgınlık ve küskünlük göstermeden davranmalı.

okula gideceksin, akşam geldiğinde evde hep birlikte olacağız, korkacak birşey yok demektense, bazı çocuklar okula gitmekten korkabilir ama okulda fazla iyi arkadaşlıklar kurar ve sonradan fazla severler, bence sen de zaman içinde okulu fazla seveceksin ya da seni okulda bırakacağımdan korkuyor olabilirsin ama akşam olduğunda orada olacağım demek çocuktaki mektep korkusunu, kaygısını azaltmaya muavin olacak daha doğru bir yaklaşım şeklidir.” 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?