reklam
reklam
reklam

vergi müfettişleri, esnafa artık eziyet edemeyecek kanunu.

xvergi-mufettisleri-esnafa-artik-eziyet-edemeyecek-kanunu-haber-resim.Jpeg.pagespeed.ic.zKTWIMLJeY
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok123 Kez görüntülendi
reklam

esnafa vergi gücü! her belgeyi isteyemeyecekler. maliye mükelleflerle ilgili devrim niteliğinde düzenlemeler yaptı. artık esnafın müfettiş karşısında eli daha kuvvetli olacak. haksız yere vergi ve hapis kesilmesinin önüne geçilecek.

maliye bakanlğı sıkıntılı günler geçiren esnafı ufak ve orta büyüklükteki işletmeleri kob&ıcirc; ilgilendiren mühim değişlikler yaptı. posta'dn bilal emin turan'ın haberine göre düzenlemer esnaf mükellefi koruyan ve kollayan yeni haklar tanıyor. maliye müfettişleri artık vergi incelemelerini oldu bittiye getiremeyecek.

müfettişler mükellefe telefon açıp 'yarın defterlerini getir' diyemeyecek. esnafa en az 15 gün hazırlık süresi tanıyacak.

haksız hapis önlenecek

resmi gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliklere göre; vergi inceleme tutanakları imzalanmadan evvel mükellefe taslak olarak verilecek ve 2 gün müsaade edilecek. mükellef bu tutanağı müşaviri ile beraber enine boyuna değerlendirecek.

esnaf tutanakları önceden göreceğinden haksız vergi ve cezalarla karşüaşmayacak. böylece dava açmanm mali külfetinden kurtulacak. önceden böyle bir uygulama yoktu.

mükellef lehine tespit

incelemelerde genellikle noksan ödenen vergi istenirdi.

yanlışlıkla ödenen vergi mükellef lehine dikkate alınmazdı. artık dikkate alınacak. ayrıca bir mükellef naylon fatura düzenledi diye yalnızca o raporu ilave yaparak 'ilgili firmanın fatura düzenlediği bütün firmalar naylon fatura kullanmıştır' diye haksız rapor yazılıyordu. şimdi ilgili firmadan yapılan alışveriş enine boyuna incelenecek yanlış anlama önlenecek.
hakkında vergi incelemesi yapılan vatandaşların kendisini daha iyi savunabilmesini sağlayacak düzenleme hayata geçti.

müfettişler her belgeyi isteyemeyecek

bundan sonra vergi incelemesi yapan müfettiş mükellef esnaftan inceleme yetkisi verilen konu dışmda bilgi ve vesika isteyemeyecek. vergi inceleme süreci mükellefle işbirliği içinde yürütülecek.

bugüne kadar vergi incelemesinde esnafın eli vergi müfettişi karşısında güçlü değildi. bürokratik ve keyfi engeller kalktı. maliye mükellefin haklı şikâyetlerini artık dikkate almak zorunda kalacak.

mükellef rahatlayacak

vergi denetiminin mükellef için her vakit kaygı kaynağı olduğuna dikkat çeken 'denetim turkey' başkanı dr. hayrullah doğan inceleme aşamasında mükellefler kimi uğradıklarını düşündüklerinden şikâyetçi oluyor. fakat her vakit bu şikâyetlerini anlatabilecek yetkili makam bulmakta zorlanıyor. bu nedenle yapılan düzenlemeler bugüne kadar haklar mı kullanmakta zorluk çeken bütün mükellefin elini güçlendirecek diye konuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?