reklam
reklam
reklam

yaz hamilelerinin tüketmemesi gereken besinler

yaz_hamilelerinin_tuketmemesi_gereken_besinler_1470919779_5321
10 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok108 Kez görüntülendi
reklam

hamilelik serüvenine güneş ve rutubet de eklenince anne adaylarını daha zorlu bir yaz dönemi bekliyor. bu dönemde hem annenin kendi sağlığı hem de bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi için beslenmesine iki kat daha çok dikkat etmesi gerekiyor.

her sabah 2 koz ve 2 kayısı

yaz hamilelerinin sabah kahvaltılarında yerini alması gereken başlıca gıda cevizdir. beyin ve göz gelişimin yanı dizi içerdiği omega 3 ile bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine de muavin olan koz, her sabah anneler tarafından 2 tane olacak şekilde tüketilmelidir. cevizin yanında alınacak 2 tane kuru kayısı da bilhassa potasyum depolarının dolmasına muavin olacaktır. kayısı, bebeğin mineral ve vitamin gereksinimini sağlarken, annenin artan şeker ihtiyacını dengeleyecek ve kabızlık sorunu için muavin olacaktır.

peynirinizi iyi seçin, yumurtanızı mutlaka pişirin

bu dönemde bilhassa küflü, pastörize edilmemiş peynirlerden ırak durulmalıdır. pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde “listeria” bakterisi olabileceğinden tehlike yaratabilir. listeria bakterisi düşük, erken doğum gibi risklere yol açabilir. hamilelik döneminde yumurta mümkünse her dönemde haşlanmış, menemen ya da omlet şeklinde olmalıdır. bilhassa içerisinde karışık otlar bulunan bir omlet şeklinde yumurtayı tüketmek içerisinde ki bütün vitamin ve minerallerin emiliminde muavin olur.

bir anne adayının olmazsa olmaz besini süt grubu

bir anne adayının yaz döneminde de olmazsa olmaz besini süt ve süt grubunu besinlerdir. bu besinleri günde 2-3 porsiyon kadar tüketmek gerekir. her öğünde mutlaka süt grubuna yer verilmelidir. sabah öğününde süt, öğle ve akşam yemeklerinin yanında hane yoğurdu ya da cacık, gece yatmadan evvel gene süt, anne adaylarının kalsiyum eksikliğine muavin olurken protein alımına da katkı sağlar.

al et ve balığınıza limon sıkın

yaz döneminde ağır ve yağlı beslemek yerine az sıvı yağ ile pişirilmiş sebze yemekleri, kuru baklagiller ve benzeri zeytinyağlılar tüketilmelidir. sebze yemeklerinin yanına al et ya da balık grubu tüketilmesi beslenmenin tamamlanmasını sağlar. bilhassa al et ve balığa limon sıkarak tüketmek, demir emilimini arttırır. hamilelik sürecinde demir eksikliği mühim bir problemdir. al et ve balık gibi protein gurubunun yanında alınan c vitamini sebze ve meyve grubu, demir sorunu yaşayan annelerin yardımcısı olur.

soğuk da olsa nebat çaylarından ırak durun

kaliteli bir hamilelik dönemi için yaz döneminde beslenme gayet önemlidir. bu dönemde dikkat edilmesi gereken besinlerin başında sıcak ya da soğuk olsun nebat çayları ve maydanoz geliyor. bu dönemde soğuk dahi olsa nebat çayı tüketilmemelidir. nebat çayları rahim kasılmalarına sebep olabildiği gibi düşük tehlikesi de yaratabilmektedir. bu nedenle uzman kontrolü olmadan nebat çayları tüketmek sakıncalıdır. anne adayları çay ve kafein alımını sınırlamalıdır. fazla çok çay ve kahve tüketmek annede olduğu kadar bebekte kafa ve boyun bölgelerinde anormalliklere sebep olabileceğinden dikkat edilmelidir.

çiğ et ve şarküteri ürünlerine dikkat

hamilelik sürecinde anne adaylarının ırak durması gereken yasaklı besinlerden biri de az pişmiş ve çiğ etlerdir. bu besinler içerdiği zararlı bakteriler ile hamilelik sürecinde toksoplazma denen bir rahatsızlığa neden olabilir. bu parazit, hamileliğin birinci döneminde enfekte olan bebeklerde yüksek ateş, sarılık, muhtelif solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıklarına ve bebeğin beyninde bazı hasarlara yol açabilir ya da düşüklere sebep olabilir. nitrit ve nitrat içeren salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin de olası olduğunca bu dönemde tüketilmemesi gerekir. tüketilecekse de sınırlı sayıda ve pişirilerek tüketilmesi daha müsait olur.

ödeme karşı en iyi kalkan su içmek

yaz aylarında dikkat edilmesi gereken en mühim kurallardan biri de yeterli su içilmesidir. bilhassa havaların ısınması ile beraber bu dönemde ödem artmaktadır. yeterli su içilmemesi el ve ayaklarda ödem oluşmasına hatta daha da artmasın sebep olur. bu vaziyet hem süreci zorlaştırır hem de anne adaylarının hayat – ömür kalitesini düşürür. gazlı içecekler ve şekerli meyve suları da bu devre için tercih edilmemesi gereken sıvılar arasındadır. hem şeker dengesi hem de gaz sorunu oluşturabilirler. bazı sıvıların içinde kafein de bulunduğundan tüketilirken dikkat edilmesi gerekir.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?