reklam
reklam
reklam

yüzbinlerce memuru ilgilendiren yeni dalga

lYWqG_1473057297_3249
09 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok116 Kez görüntülendi
reklam

ankara cumhuriyet başsavcılığı, fetö’cü jandarma yüzbaşı c.ç.’nin itirafları sonrasında çehre binlerce kişiyi doğrudan etkileyen 5 sınavı mercek altına aldı. savcının, fetö’nün soruları çaldığı gerekçesiyle soruşturma hazırlığı yaptığı sınavlar şöyle:

2009 ve 2012 kpss, 2013 ales ve yds ile dahil denetçilik sınavı

habertürkten fevzi çakırın haberine göre; fetullahçı terör örgütü (fetö) soruşturmasını yürüten ankara cumhuriyet başsavcılığı, fetö’cü jandarma yüzbaşı c.ç.’nin itirafları sonrasında çehre binlerce kişiyi doğrudan etkileyen 5 sınavı mercek altına aldı. başsavcılık, soruların çalındığı gerekçesiyle 2009- 2012 kpss, 2013 ales ve yds ile dahil denetçilik sınavı’nı inceliyor.

15 temmuz vuruş girişimi sonrası tsk’dan ihraç edilen ve tutuklanan c.ç.’nin kpss soruşturmasını yürüten ankara cumhuriyet savcısı yücel erkman’a şahit sıfatıyla verdiği ve soruşturmanın genişletilmesine sebep olan ifadesinden çarpıcı bölümler şöyle:

excell’de eşimin fotoğrafı vardı:

1999’da fer dershanesi’ne başladıktan 1 ay kadar sonra, başarılı bir talebe olmamdan ötürü aynı sınıfta talebe olan ırk ismini bilmediğim b. benimle hususi olarak ilgilenmeye başladı. b. vasıtasıyla cemaat’le tanıştım. fer dershanesi’nde 3-4 ay kayıtlı talebe oldum. 3-4 ay sonra kaydımı cemaatçi olmayan bir dershaneye aldırdılar. yoğun bir çalışma dönemiyle beraber haziran 2000’de öss’ye girdim. yüksek puan aldım. cemaat’in telkinleriyle siyah savaş okulu sınavına başvuru ettim. mülakatı geçerek okulu kazandım. 2004’te mezun oldum. mektep bittikten sonra vazife yaptığım yerlerde birinci 2 sene subay esas kurslarına gittim. 2006’da kurayla istanbul’a atandım. burada çalışırken, kod ismini m. olarak bildiğim, gerçek ismini bilmediğim ve cemaat’in okullarında din kültürü öğretmeni olarak vazife yapan ve benim hane abim olan şahsa evlenmek istediğimi söyledim. ü. kod isimli birinin yanına götürdü. ü. bana, bilgisayardan aradığım özelliklere müsait bir bayanın fotoğrafını gösterdi. cv şeklinde excell’de bir çizelgede eşimin fotoğrafı vardı. beğenince görüşmeyi kabul ettim. görüşme için eşimin bulunduğu kahramanmaraş’a 2007’nin eylül ayında gittim. kendisi orada anafen dershanesi’nde öğretmendi. cemaat evine gittik. orada bulunan kişiye müspet beyanda bulundum. eşim tanıştığımızda kahramanmaraş anafen dersanesi’nde yeni işe başlamış ve kaydı yapılmamıştı. ben asker olduğum için bir mesele yaşamamam için eşimi gayriresmi bir devre dershanede çalıştırdılar. sgk kaydında eşim gözükmemektedir. 2008’de evlendik. eşimin başı kapalıydı fakat düğünden derhal evvel başını açtı.

2 yıl o eve gidip geldim

2008’de istanbul’dan karabük’e atandım. göreve başladıktan kısa bir süre sonra kendisini istanbul’dan tanıdığım, muhtemelen garp karadeniz bölgesinde askerlerle ilgilenen imam olduğunu düşündüğüm bir kişi aradı. beraber bir daireye gittik. kapıda bizi ırk ismi a. olan kişi karşıladı. bundan sonra bana, bu eve gelmem gerektiği ve abimin de a. olduğu söylendi. 2 yıl bu eve a.’nın yanına gidip gelmeye başladım.

soruları flash bellekle verdi

2010 kpss’den 2-3 gün kadar evvel a. beni kendi evine çağırdı. eve gittiğimde yanında beni daha evvel onunla tanıştıran kişi vardı. bu kişi bilgisayarını açtı, bana ve sınava girecek olan a.’ya ant metni okuttuktan sonra flash bellekte 2010 kpss sorularını verdi.

telefonuma bylock yükledi

2015 ocak ayında etimesgut’taki evime m. kod adlı, gerçek ismini bilmediğim cemaat abisi geldi. yanında getirdiği bilgisayara benim cep telefonumun harici hafızasını taktı ve bylock isimli programı cep telefonuma kurdu. sistemdeki ismim ‘freedom’ idi. programı kurarken bana “kpss soruşturması devam ediyor. sizin de orada adınız geçiyor, operasyonlarda isminiz geçerse biz size buradan bilgi vereceğiz, kendine bir aile avukatı bul. bu avukata kpss ile ilgili bir şeyden bahsetme. polis gelirse içeri alma. avukat eşliğinde polisi içeriye alın, bundan eşine bahsetme” dedi.

1 ay sonra mesaj geldi

yaklaşık 1 ay sonra bylock programına “eve gel, görüşelim” mesajı geldi. eşimle, cemaat abim olan s.’nin şentepe’deki evine gittik. oradan diğer abinin evine gittik. bizi bir abi karşıladı, “arkadaşlar yakın bir tarihte kpss operasyonları başlıyor ve dalga dalga devam edecek, birinci evvel 120 net yapanlardan başlayacaklar, daha sonra 119-118 şeklinde aşağıya doğru inecekler. bu şekilde planlanıyor fakat farklı bir plan daha mevcut, tam olarak onu bilmiyorum” dedi. bu görüşmeden 1 ay sonra kpss operasyonları başlamıştı. bize “eğer operasyon için istikbal – ati olurlarsa birkaç gün önceden haber veririz” demişlerdi. eşime operasyon sırası gelmediği için kpss operasyonundan bize bir haber gelmedi.

kpss, yds, ales ve dahil denetçilik

“2009, 2010 ve 2012 kpss sorularının cemaat’e geldiğini biliyorum. 2013’te yapılan yds (yabancı lisan sınavı), ales ve dahil denetçilik sınavı ile ilgili olarak şunları söyleyebilirim: ben 2013’te yds, ales ve dahil denetçilik sınavı’na girdim. bu sınavlardan 1 gün evvel cemaat abim h. bizi evine çağırmıştı. eve yüzbaşı ş. ve yüzbaşı m. ile beraber gittik. üçümüz de yds ve ales’e girecektik. h., her birimize yekün 300 tane soru verdi. sınavda normalde 80 soru sorulmaktadır. gerçekten de sınava girip çıktıktan sonra bize verilen 300 sorudan 60-70 arası sorunun tıpatıp yds’de sorulan sorular olduğunu gördük. ales’e girmeden 1 gün evvel h. gene bizi çağırdı. gene ales’te çıkacak olan sorunun 5-6 sert soruyu bize verdi. sınava girdiğimizde gördük ki sorular sınavdan evvel bize verilen sorulardı. h.’den kısa bir süre sonra kod ismini ve gerçek ismini hatırlamadığım cemaat abisi bize abilik yaptı. dahil denetçilik sınavı’ndan 1 gün evvel bu kişinin evine gittik. sınavın, anayasa ve muhasebe sorularının dışındaki bütün sorularını bize yazılı kâğıtta verdi.”

savcıdan ‘etkin pişmanlık’ çağrısı

savcı erkman, facebook hesabından dün mühim bir çağrıda bulundu. erkman, “bir şekilde bunların (fetö) içinde bulunanları aklıselime, ailesinin, çocuklarının geleceğini düşünmeye, vatan-devlet-millet yanında yer almaya ve tck 221. maddesindeki etkin pişmanlık hakkından yararlanarak anlatım vermeye çağrı ediyorum, adalete güvensinler” ifadesini kullandı.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?